Maciej Zawacki

Deadpool & Wolverine – jak prowadzona była kampania marketingowa dla hitu Marvela?

  Pewnie nie ma obecnie osoby, która nie słyszała o nowym hicie Disneya dla Marvel Cinematic Universe, które ma „wskrzesić markę superbohaterów”. Grający na nostalgii wieloletnich fanów Deadpool & Wolverine to obecnie pogromca box office’u w 2024 roku, gdzie na całym świecie zarobił ponad 1 mld dolarów, stając się drugim tegorocznym filmem z takim wynikiem. Jak go osiągnięto?   Przyczyn tego sukcesu jest kilka, jak powrót Hugh Jackmana do roli po 7 latach przerwy, oczekiwanie 6 lat na 3 część przygód Deadpoola, nostalgia czy przemyślana kampania marketingowa, której pierwszy element pojawił się już we wrześniu 2022 roku. Dzisiaj skupimy się na tym ostatnim aspekcie, który odegrał kluczową rolę w całym procesie — według dostępnych informacji kosztował on 100 mln dolarów. W jaki sposób prowadzone były działania marketingowe dla tego filmu?

Deadpool & Wolverine — zapowiedź, która rozbudziła fanów

Informacja, która pojawiła się dość niespodziewanie była o tyle istotna, że oficjalnie zapowiadała film, który wprowadzał do Marvel Cinematic Universe postać Deadpoola i dawał szansę na zaprezentowanie X-Menów. Disney zyskał prawa do wykorzystywania tych postaci w swoim uniwersum po przejęciu 20th Century Fox w 2019 roku.    27 września 2022 roku na oficjalnym kanale YouTube Ryana Reynoldsa, czyli odtwórcy Deadpoola, producenta i współautora scenariusza do filmu, pojawiła się zapowiedź 3 części przygód o najemniku w czerwonym kostiumie. Nie byłoby w tym nic dziwnego, ponieważ aktor bardzo często wykorzystuje swoje social media do promocji filmów ze swoim udziałem. Elementem, który najbardziej przykuł uwagę, był aktor Hugh Jackman, który został zapytany przez Reynoldsa, czy zagra postać Wolverine’a jeszcze raz, na co ten odpowiedział, że czemu nie.   Żeby nadać temu kontekst, trzeba zrozumieć, że jest to jedna z najdłużej odgrywanych postaci w filmach o superbohaterach. Jackman po raz pierwszy wcielił się w Wolverine’a  w 2000 roku, a symbolicznym pożegnaniem z rolą miał być film Logan z 2018 roku. Do tej pory jest ona uważana za: 
  • jedną z najlepszych kreacji w kinie superbohaterskim;
  • perfekcyjny casting. 
Dodatkowo Reynolds i Jackman są prywatnie bardzo dobrymi znajomymi, którzy często docinają sobie w social mediach, co oczywiście wykorzystywano także podczas promowania Deadpool & Wolverine. Wszystko to sprawiło, że po zapowiedzi opublikowanej we wrześniu 2022 roku fani z niecierpliwością wyczekiwali kolejnych doniesień o filmie. Na następne kroki związane z maszyną marketingową, trzeba było jednak czekać do lutego 2024 roku.
Źródło: https://www.instagram.com/guyaroch/p/C7q_yRqAMB5/?img_index=1   

Deadpool & Wolverine — jak promowano film?

Oficjalny trailer ukazał się 12 lutego 2024 roku. W ciągu 24 godzin pobił on światowy rekord dla zwiastuna filmowego pod względem wyświetleń — 365 milionów. Jednak to był dopiero początek, przy 100-milionowym budżecie marketingowym można pozwolić sobie na wiele. Dlatego specjaliści, którzy pracowali przy Deadpool & Wolverine nie oszczędzali w środkach i specyficznym humorze najemnika w czerwonym kostiumie. W jaki sposób wyglądała dalsza promocja filmu? 
  • Heineken Silver
Słynna holenderska marka piwa Heineken w maju 2024 roku wypuściła reklamę, w której pojawili się Deadpool i Wolverine. Podczas walki postać grana przez Jackmana chcąc wyciągnąć charakterystyczne szpony ze swoich rąk… spostrzega, że zostały one skradzione przez najemnika w czerwonym kostiumie granego przez Reynoldsa i przerobione na dwie puszki Heinekena Silver. Przeciwnikom nie zostało nic innego jak usiąść i pogodzić się, symbolicznie popijając razem piwo. 
  • Opakowanie na popcorn parodiujące Diunę
Jeśli jesteście fanami Diuny 2, to z pewnością kojarzycie burzę, jaką wywołały opakowania na popcorn w kształcie filmowego Czerwia. Deadpool nie mógł przejść obok tego obojętnie i sam Reynolds zapowiedział, że na premierę 3 części będzie dostępne równie kontrowersyjne opakowanie na popcorn. Tak też się stało – w amerykańskich kinach pojawiły się pojemniki w kształcie głowy Wolverine’a z szeroko otwartymi ustami, z których można było wyciągać popcorn. 
Źródło: https://amctheatresshop.com/products/exclusive-limited-edition-wolverine-popcorn-container-designed-by-deadpool?srsltid=AfmBOorNBROu3z5EUJMlysFy0zNE55sxS2XybUZggr9NkMQX7BYYWcVD   
  • Old Spice 
Reklama amerykańskiej marki kosmetyków, utrzymana w komediowej otoczce, w której pojawia się nie tylko Deadpool, ale również jedna z postaci z filmu — jego niewidoma współlokatorka Al. Żartuje ona, że nie może zobaczyć bohatera, ale gdy wraca z akcji, zawsze jest w stanie wyczuć jego „zapach”. Na szczęście Deadpool ma ze sobą dezodorant, który pozwala mu zachować „świeżość” przez cały czas. 
  • Xbox
Z cyklu nikt nie prosił, a każdy potrzebował, czyli jedna z najciekawszych współprac marketingowych. Marka Xbox stworzyła specjalną edycję swojej konsoli imitującą czerwony strój Deadpoola, podstawkę z piankowymi katanami i 2 pady, które naśladują pośladki bohatera. Niestety istnieje tylko jeden taki zestaw i nie będzie można go kupić, ale wygrać w konkursie organizowanym przez Xboxa na X, który trwa do listopada 2024 roku.   
Źródło: https://x.com/Xbox/status/1813559436818227580/photo/1   
  • Tim Hortons
Zapewne nie kojarzycie tej kanadyjskiej sieci lokali, które oferują kawę i ciastka. Nic dziwnego, prawdopodobnie nigdy nie będzie ona dostępna w Polsce. Współpraca ta jest o tyle zabawna, że sam Renyolds jest Kanadyjczykiem, z czego często żartuje w filmach o Deadpoolu, co prawdopodobnie było jednym z powodów zrealizowania takiej właśnie humorystycznej współpracy.
  • The Bachelorette
Randkowe reality show emitowane w Stanach Zjednoczonych od 2003 roku. Podczas premiery najnowszego sezonu wyemitowano reklamę z Deadpoolem i Wolverinem, którzy starają się „zachęcić” kobiety w wieku 18-49 do oglądania programu, a także przekonanie ich, że nowy film o superbohaterach, to idealna propozycja na randkę. Oczywiście robią to w swój komediowy i żartobliwy sposób — Reynolds wskazuje do kamery, aby ta została przekierowana na pośladki Hugh Jackmana w żółtym kostiumie Wolverine’a.
  • Real Housewives of Orange County‘s
Amerykańskie reality show, w którym można obserwować życie grupy bogatych kobiet w Orange County w Kalifornii — niektórzy mogą kojarzyć ten format, ponieważ był on obecny także w Polsce jako Real Housewives. Żony Warszawy. W tym roku jednymi z gwiazd są Heather Dubrow i Shannon Beador. Na Instagramie obydwu kobiet i koncie Deadpoola pojawiło się krótkie wideo, w którym pokazane zostało, jak otrzymują one listy od Ryana Reynoldsa oraz zawieszki w kształcie połowy serduszek — jedno przypominające Deadpoola, a drugie Wolverina. Następnie przenosimy się 9 miesięcy wcześniej, gdzie Reynolds i Kevin Feige (prezes Marvel Studios) rozmawiają przez telefon o scenariuszu do filmu. 
  • Spotify
Ten, kto kiedykolwiek oglądał filmy o Deadpoolu wie, że umożliwiają one wysłuchanie „szlagierów”, które były popularne w radiu wiele lat temu. Nie inaczej jest w przypadku 3 części, z tym że zapowiedź tracklisty, jest zupełnie inna niż dotychczas — partnerem został tutaj streamingowy muzyczny gigant Spotify. Tak powstała reklama, w której obydwie postaci siedzą w studiu, nagrywając podcast i naśmiewając się z okrzyków Jackmana w filmie, gdy nagle Reynolds stwierdza, że już najwyższy czas na przerwę muzyczną. W tym momencie pojawia się oficjalna playlista filmu z utworami, które zostały wykorzystane w najnowszej części, a wśród nich artyści, tacy jak Madonna, *NSYNC, Avril Lavigne.
  • Jack in the Box
Słynna sieć fast foodów dostępna tylko w Stanach Zjednoczonych, która specjalnie na potrzeby premiery filmu Deadpool & Wolverine stworzyła zestaw pikantnych stripsów z frytkami.
  • Heinz
Amerykańska marka sosów przygotowała dla fanów specjalną, limitowaną edycję keczupów i musztard, które mają być odpowiednikami Deadpola i Wolverine’a ze względu na kolor ich kostiumów. Podobnie jak z Xboxem nie można ich kupić, ale wygrać w dedykowanym konkursie, który organizowany jest na Instagramie marki Heinz.  
Źródło: https://www.businesswire.com/news/home/20240715238382/en/ 
  • Gordon Ramsay
Jeden z najbardziej znanych kucharzy i restauratorów. Bez wątpienia gotowanie z nim to zaszczyt. Dostąpili go Reynolds i Jackman, przygotowując z nim chimigangi — ulubioną potrawę komiksowego Deadpoola. Sam proces gotowania możemy oglądać na kanale YT szkockiego kucharza. Mimo że jest to współpraca reklamowa, to została ona zrobiona bardzo umiejętnie. 
  • SuperX
Marka odzieży sportowej, która specjalizuje się w wykorzystywaniu motywów popkulturowych w swoich produktach. Inspiracją były już m.in. motywy z Assassin’s Creed, Marvela czy Transformers. Nie inaczej jest w przypadku Deadpool & Wolverine, przy okazji którego marka wypuściła zestawy koszulek, longsleevów, bluz i spodenek odwzorowujących żółte i czerwone kostiumy obydwu bohaterów.
  • Aviation Gin
Chwila na autopromocję, ponieważ właścicielem tej marki ginu jest obecnie sam Ryan Reynolds. Na swoim kanale YouTube opublikował on filmik w dzień ojca, w którym przygotowuje specjalnego drinka na tę okazję o jakże rodzinnie brzmiącej nazwie — „The Vasectomy”. Wszystko to na bazie Aviation Gin wydanego w specjalnej edycji Deadpool & Wolverine, które różnią się etykietami na butelkach.   
Źródło: https://x.com/VancityReynolds/status/1781719072205627621/photo/3   
  • DiGiorno
Marka mrożonych pizz, która jest dostępna w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, przygotowała aż 4 limitowane propozycje dla miłośników Deadpoola & Wolverine — Spicy Wolvie Pie, Gimme Chimi, The Wade Special, Maximum Pep. Każda w jakiś sposób nawiązuje do postaci, które promuje.   
Źródło: https://digiornodeadpoolandwolverine.brandmoverscf.com/post-promo  
  • Euro 2024
Jak promować film to tylko podczas jednego z największych wydarzeń sportowych w Europie. Reżyser oraz część obsady, w tym Jackman i Reynolds, pojawili się w Berlinie podczas meczu Turcja – Holandia, gdzie udzielali wywiadów, spotkali się z samym Rio Ferdinandem oraz oczywiście kibicowali podczas meczu. Przed rozpoczęciem na murawie pojawił się nawet Deadpool, który ukradł piłkę meczową. 
  • National Geographic
Co wspólnego mają Deadpool i Wolverine z programem dotyczącym zwierząt? Jak się okazuje całkiem dużo, ponieważ Ryan Reynolds był lektorem w jednym z programów kanału przyrodniczego dotyczącego rosomaków. Wszystko to oczywiście przemyślany żart promujący film, ponieważ w tłumaczeniu na język polski Wolverine to właśnie rosomak, czyli drapieżnik z rodziny łasicowatych. 

Czy budżet marketingowy do promocji filmu ma znaczenie?

Jak często mówi się w branży SEO „to zależy”. Duży budżet to nie wszystko – liczy się jego umiejętne wykorzystanie. W innym przypadku kampanie mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Sztuką jest odpowiednie rozdysponowanie środków i nawiązanie współprac w obszarach, które są w jakiś sposób powiązane z promowanym produktem. Kolejnym świetnym przykładem doskonałego wykorzystania budżetu marketingowego były kampanie reklamowe na rzecz zeszłorocznego filmu Barbie.  Skupiały się one wokół estetyki różu i pastelowości. Mowa tutaj o działaniach z przestrzeniami miejskimi czy innymi markami, np. Airbnb, Xbox czy Burger King. W tym roku odpowiednikiem doskonale przeprowadzonych kampanii reklamowych jest film Deadpool & Wolverine. W tym przypadku również budżet otworzył drogę do wielu działań marketingowych, a tym samym zaowocował nie tylko powstaniem ciekawych form reklamowych, ale również box officem.    Bibliografia:
  1. Źródło zdjęcia głównego: „Deadpool & Wolverine” / materiały promocyjne 20th Century Studios
  2. https://www.youtube.com/watch?v=Yd47Z8HYf0Y
  3. https://www.youtube.com/watch?v=uJMCNJP2ipI
  4. https://www.youtube.com/watch?v=NebqFm0PoVw
  5. https://www.youtube.com/watch?v=90lAiDCdwX4
  6. https://www.youtube.com/watch?v=S6jIYBxPwEY
  7. https://www.youtube.com/watch?v=cZY3-Y40-8g
  8. https://www.youtube.com/watch?v=ajn4jQHwg0s
  9. https://www.youtube.com/watch?v=8BjXzXq3O5A
  10. https://www.youtube.com/watch?v=YaiN0Nvqmj0
     

Content marketing w 2024 roku – 5 trendów, które musisz obserwować!

Content marketing w 2024 roku – 5 trendów, które musisz obserwować!

Content Marketing Institute oszacował, że w 2023 roku aż 91% marketerów używało darmowych rozwiązań AI w swojej codziennej pracy, a blisko 30% płaciło za nie, by uzyskać jeszcze lepsze efekty. Te statystyki pokazują, że miniony rok minął przede wszystkim pod znakiem generatywnej sztucznej inteligencji, jej rozwijaniu i nowych możliwości, które pojawiły się dzięki niej na rynku. Jak będzie to wyglądało w bieżącym roku? Jakie trendy będą dominowały w content marketingu 2024 roku?

Spis Treści:

  1. AI – czy contentowcy muszą bać się sztucznej inteligencji w 2024 roku?
  2. AI influencerzy – czyli nowa forma influencerów i contentu
  3. Content w employer brandingu – kreowania wizji pracodawcy idealnego
  4. Twórz użyteczne treści i mierz je!
  5. User Generated Content – autentyczność i budowanie zaufania

AI – czy contentowcy muszą bać się sztucznej inteligencji w 2024 roku?

AI to trend, który jeszcze bardziej będzie rozwijał się w bieżącym roku. Znajdzie swoje zastosowanie w coraz większej liczbie branż, co będzie miało wpływ na produktywność i zadowolenie pracowników. Według The State of Work 2023 opublikowanym przez Slack aż 90% pracowników potwierdza, że ich produktywność wzrosła dzięki używaniu rozwiązań AI.   W kwestii contentowej najprawdopodobniej grafiki, audio, wideo i teksty nie będą tworzone z pomocą AI jako osobne formy, ale jako integralne ze sobą części. Dzięki temu w szybszy sposób będzie można dostarczyć użytkownikom wartościowych treści.  Istotnym zagadnieniem będą także regulacje prawne i etyczne, które z pewnością pojawią się w 2024 roku, w związku z tworzeniem i używaniem treści stworzonych przez AI. Aktualnie nie ma jednolitego standardu, który mówiłby, jak można wykorzystywać sztuczną inteligencję. Prowadzi to do rozprzestrzeniania m.in. „deepfaków”, które pozwalają wykorzystywać wizerunki oraz głosy innych osób, aby ukazać je w złym świetle – nie tylko na grafikach, ale także wideo. Mimo że osoby pracujące w content marketingu faktycznie mogą obawiać się zastąpienia przez AI, to jednak warto pochylić się nad pytaniem: jest to szansa czy zagrożenie?  W Altavia Kamikaze + K2 cały czas odpowiadamy na potrzeby naszych Klientów, pracując nad własnymi narzędziami opartymi na sztucznej inteligencji. Dla e-commerców bardzo istotne są opisy produktowe, dlatego w odpowiedzi na ich potrzeby stworzyliśmy soft, który wspiera specjalistów w tworzeniu tego rodzaju contentu i oszczędza im wiele czasu. Z naszej perspektywy zdecydowanie warto korzystać z najnowszych możliwości w obszarze AI. Póki co rozwiązania, które oferuje sztuczna inteligencja, wykorzystywane są głównie do wspomagania różnych procesów, jak:
  • inspiracje – m.in. szukanie nowych pomysłów, tematów;
  • research – m.in. śródtytułów, nagłówków, konkurencji;
  • planowanie – m.in. content planów; 
  • korekta – m.in. artykułów, opisów;
  • generowanie – m.in. szkiców treści, grafik, wideo czy audio.
Sprawdź także: Content marketing: czym jest i dlaczego bez dobrego content planu ani rusz? Czy w 2024 roku AI zmieni się na tyle, by w całości wyręczyć marketerów w pisaniu tekstów? Raczej mimo wszystko jeszcze przez długi czas w całości procesu potrzebny będzie pierwiastek ludzki. Taki, który zweryfikuje treści wygenerowane przez AI, nada im odpowiedniego sznytu oraz kontekstu kulturowego. 

AI influencerzy – czyli nowa forma influencerów i contentu

Końcówka 2023 roku zasypała nas ogromem postów i newsów dotyczących influencerki, która została wygenerowana przez sztuczną inteligencję – Aitany, różowowłosej 25-latki, w kanonach „ideału kobiecości”, która pochodzi z Barcelony. Stworzyła ją hiszpańska agencja The Clueless, która nie była zadowolona z nieterminowości współprac z influencerami. Wykreowali oni zatem osobę, która nigdy się nie męczy i dzięki której można realizować współprace z markami pod pełną kontrolą. Obecnie Aitana ma na Instragramie 273 tys. obserwujących, a także kilka współprac, które według szacunków mogą przynosić jej nawet 10 tys. euro miesięcznie. To zdecydowanie trend, który może w tym roku spowodować pojawienie się jeszcze większej liczby wirtualnych influencerów. Aitana nie jest pierwszym takim przypadkiem, wcześniej powstały również Imma czy Miquela. Czy jednak mają oni szansę wyprzeć żyjących influencerów? Co mimo wszystko są po prostu autentyczni w tym co robią a co za tym idzie, mogą przynosić także większe zyski dla marek.

Content w employer brandingu – kreowania wizji pracodawcy idealnego 

W 2024 roku rozwijać się będzie trend, który w zeszłym roku można było obserwować, np. na TikToku, w którym to marki pokazują, jak „od kuchni” wygląda ich środowisko pracy. Na krótkich filmikach opowiadają o różnych wyzwaniach czy ciekawostkach związanych ze swoją branżą, a także, w humorystyczny sposób, pokazują różne sytuacje z codziennego życia w pracy. Znakomicie wpisuje się to w obecne w marketingu trendy transparentności i autentyczności, dlatego umiejętne wykorzystanie tych elementów, potrafi zjednać dużą grupę odbiorców. Wśród marek na TikToku, które w bardzo dobry sposób dbają o employer branding za pomocą tworzonego contentu, są m.in.:
  • Duolingo;
  • Moya Stacja Bytów;
  • Salsiccia Pizzeria Napoletana;
  • Casa Di Paolo;
  • Rossmann Polska.

Twórz użyteczne treści i mierz je!

W dobie przesytu treściami i masowym tworzeniem contentu, które ułatwiła sztuczna inteligencja, to właśnie użyteczność będzie stała na pierwszym miejscu. Bez względu na to czy będzie to content stricte pisany, czy wideo, trzeba poprzeć go odpowiednimi danymi, które wzbogacą przekaz i zachęcą odbiorców do konsumowania treści, tworzonymi przez daną firmę. Sprawdź także: Jakościowy content, czyli jaki? Jak robimy to w K2 Precise Istotną rzeczą jest także mierzenie contentu, np. za pomocą GA4. Jak wynika z raportu „Content w e-commerce 2023” od Altavia Kamikaze + K2, wśród kluczowych wskaźników skuteczności, sklepy internetowe wyróżniają:
  • ruch organiczny;
  • sprzedaż produktów;
  • zaangażowanie;
  • unikalnych Użytkowników;
  • odsłony;
  • pozyskiwanie leadów.
Warto zatem odpowiednio mierzyć swój content, by wiedzieć, co dokładnie działa, co trzeba zmienić lub wyeliminować.

User Generated Content – autentyczność i budowanie zaufania

Z badania przeprowadzonego przez Nielsena wynika, że contentowi tworzonemu przez innych użytkowników, a nie markę, ufa ponad 90% wszystkich konsumentów. W Polsce trend, którym jest UGC, zagościł stosunkowo niedawno, ale obecnie coraz więcej marek stara się angażować swoich odbiorców, zachęcać ich do interakcji i tworzenia contentu z ich produktami. Z dynamiką rozwijania się tego trendu, wiąże się także powstanie zupełnie nowego zawodu, jakim jest Twórca UGC. Taka osoba otrzymuje od marki produkt, który następnie testuje i tworzy na tej podstawie content. Marka może potem z niego korzystać i wrzucać na swoje social media. To dobitnie pokazuje, że w 2024 roku ten trend będzie tylko na fali wznoszącej. Bibliografia:
  1. https://contentmarketinginstitute.com/articles/b2b-content-marketing-trends-research/#ai-use
  2. https://slack.com/blog/news/state-of-work-2023 
  3. https://contentmarketinginstitute.com/articles/b2b-content-marketing-trends-research/#ai-use
  4. https://www.nielsen.com/pl/insights/ 

Korzystamy z plików cookies oraz podobnych technologii, by móc jak najlepiej dostosować serwis do Twoich potrzeb oraz serwować Tobie interesujące Ciebie reklamy. Korzystając z naszego serwisu zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, wyrażasz zgodę na używanie plików cookies i podobnych technologii.

Więcej w Polityce Cookies 5